Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Fizykoterapia

Fizykoterapię stosuje się zarówno jako leczenie uzupełniające, jak również jako podstawową formę leczenia. Fizykoterapia to zabiegi działające na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonych sztucznie, jak: ciepło, drgania mechaniczne, pole elektryczne, prąd elektryczny, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie.

W Dziale Fizykoterapii można skorzystać między innymi z prądów dynamicznych, interferencyjnych, TENS, elektrostymulacji, laseroterapii, magnetoterapii, krioterapii ciekłym azotem oraz pola elektromagnetycznego wielkiej  częstotliwości.

PRĄDY DIADYNAMICZNE  (15 MINUT OKOLICA)

Główne zastosowanie prądów diadynamicznych to leczenie zespołów bólowych, choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa, nerwobóli oraz zapaleń okołostawowych. Zabieg działający na zmiany pobudliwości nerwów i mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych i odżywienie tkanek, ma działanie przeciwzapalne, pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni, stymulację mięśni i poprawia ich funkcję.

PRĄDY INTERFERENCYJNE (15 MINUT OKOLICA) 

To prądy średniej częstotliwości, przyjemne w odczuciu przez pacjenta. Wybór częstotliwości związany jest z zamierzonym działaniem terapeutycznym. To zabieg powodujący stymulację mięśni i poprawę ich funkcji, zmniejsza ich napięcie, powoduje zmiany pobudliwości nerwów i mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych i odżywienie tkanek, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. 

PRĄD STAŁY - JONOFOREZA (20 MINUT OKOLICA)                

Zabieg elektroniczny z wykorzystaniem prądu stałego, polegającego na wprowadzeniu leku w postaci zjonizowanej do tkanek ciała pacjenta. Efekt zależy od zastosowanego leku, powodujący zmiany pobudliwości nerwów  i mięśni, rozszerza naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo

PRĄDY TENS (20 MINUT OKOLICA)           

Zabieg z zastosowaniem prądów impulsowych o kształcie prostokątnym lub trójkątnym w celu pobudzenia włókien czuciowych. Pomagają w zniesieniu bólu ostrego i przewlekłego, prądy stosowane są do stymulacji mięśni szkieletowych.

PRĄDY TRABERTA (20 MINUT OKOLICA) 

Metoda terapeutyczna wykorzystująca prąd o kształcie prostokątnym, który wywołuje tężcowe skurcze mięśni szkieletowych, co prowadzi do obniżenia napięcia mięśniowego.  Zbieg pomagający w zniesieniu bólu ostrego i przewlekłego, stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

TONOLIZA (20 MINUT OKOLICA)  

Jest to zabieg normalizujący napięcie grup mięśni w chorobach związanych z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Polega na stymulowaniu mięśnia spastycznego krótkim impulsem prostokątnym lub trójkątnym, a w okresie jego rozluźnienia mięsień antagonistyczny pobudza się serią impulsów.

ELEKTROSTYMULACJA (20 MINUT OKOLICA)       

Zabieg stanowiący uzupełnienie w leczeniu wielu jednostek chorobowych w ortopedii, neurologii i reumatologii oraz rehabilitacji mięśni i nerwów, a także redukujący utraconą funkcję mięśnia, wpływa korzystnie na poprawę ich funkcji ruchowej, zwiększa siłę oraz wytrzymałość mięśni.

LASEROTERAPIA (DO 10 MINUT OKOLICA)   

Zabieg wykonywany jest skupioną wiązką promieni podczerwonych, stosowany w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych stawów, tkanek okołostawowych i skóry, powodujący zmniejszenie bólu, stanów zapalnych oraz obrzęków

MAGNETOTERAPIA (DO 20 MINUT)           

Odpowiednia dawka pola magnetycznego działa na organizm, przez co poprawia przyswajanie tlenu przez tkanki i przyspiesza procesy regeneracyjne. Ma zastosowanie podczas leczenia stanów pourazowych narządu ruchu, zespołów bólowych wszelkiego pochodzenia, przy ogólnej regeneracji i osteoporozie. Zabieg ma wpływ na poprawę odżywienia tkanek, stymuluje odnowę kolagenu, poprawia krążenie, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające oraz przeciwobrzękowe.

FONOFOREZA (DO 10 MINUT NA DANĄ OKOLICĘ)                 

Zabieg polega na wprowadzeniu przez skórę leku o różnej konsystencji (roztwór wodny, żele, kremy, emulsje) za pomocą ultradźwięków. Dzięki falom o określonej częstotliwości leki transportowane są do głębszych warstw skóry, co wzmaga efekt terapeutyczny zabiegu. Fonoforeza ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyśpiesza przepływ limfy w naczyniach limfatycznych, zwiększa procesy wchłaniania, zmniejsza napięcie mięśni.

ULTRADŹWIĘKI (DO 10 MINUT NA DANĄ OKOLICĘ)                             

Jest to zabieg z wykorzystaniem fali akustycznej o częstotliwości drgań powyżej 20 kHz, o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przyśpieszający przepływ limfy w naczyniach limfatycznych, zwiększający procesy wchłaniania oraz zmniejszający napięcie mięśni. Poprzez zastosowanie ultradźwięków zwiększa się także rozciągliwość tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłókniałych mięśniach i torebkach stawowych, przyśpieszany jest proces gojenia ran.

POLE ELEKTROMAGNETYCZNE WIELKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI SCANLAB (15 MINUT OKOLICA) 

Zabieg o działaniu przeciwbólowym, pozwala na szybki efekt w krótkim czasie. Działa przeciwzapalnie, zwiększa procesy wchłaniania.

KRIOTERAPIA CIEKŁYM AZOTEM (JEDEN PUNKT OKOLICA)

Zabieg polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oziębionych par azotu o temperaturze od -110° C do -160°C. Krioterapia przynosi ulgę w bólu, działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki, poprawia ruchomości stawów, rozluźnia mięśnie.

LEDOTERAPIA

Inwazyjna metoda zastosowania światła niskoenergetycznego, generowanego przez diody LED w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Ma zastosowanie w leczeniu stanów bólowych, stanach zapalnych skóry lub oparzeń, schorzeń bądź urazów układu kostno-stawowego, rehabilitacji poudarowej, neurologicznej i poudarowej.

MAGNETOLEDOSTYMULACJA

Terapia skojarzona łącząca stosowanie światła niskoenergetycznego z polem magnetycznym, która polega na specyficznym oddziaływaniu na organizm wolnozmiennym polem magnetycznym, o niskiej wartości indukcji. Ma zastosowanie w leczeniu stanów bólowych, stanach zapalnych skóry lub oparzeń, schorzeń bądź urazów układu kostno-stawowego.