Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Balneoterapia i Hydroterapia

Balneoterapia jest jedną z najważniejszych leczniczych metod uzdrowiskowych, wykorzystuje się w niej naturalną solankę, borowinę i gazy. Hydroterapia znana powszechnie jako leczenie wodą to metoda bodźcowa polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody w różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. Zabiegi z tej grupy zmniejszają pobudliwość nerwową, mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, odprężające, ujędrniają skórę i poprawiają jej kondycję, są pomocne w zwalczaniu cellulitu i zmniejszeniu wagi ciała.

Dział Balneoterapii i Hydroterapii w skład którego wchodzą kąpiele: kwasowęglowe, ozonowe, borowinowe, perełkowe, aromatyczne w pudrach, w algach, kozim mleku oraz bicze szkockie i masaże podwodne, a także na łóżku wodnym Aquamed.

KĄPIEL BOROWINOWA (DO 30 MINUT)   

Podczas tego zabiegu ciało poddane jest powolnemu, stopniowemu podgrzaniu, dochodzi do silnego pocenia, jednakże bez jednoczesnego nagłego odczucia gorąca. Oprócz pobierania przez ciało z borowiny wszystkich cennych substancji, w czasie zabiegów borowinowych ze skóry wydziela się do borowiny pot, złuszczony naskórek, bakterie i inne zanieczyszczone składniki. W ten sposób skóra i organizm oczyszcza się, a zjawisko to nazywane jest "dializą skórną". Dlatego borowina może zostać użyta do zabiegu tylko raz.

Zabieg powoduje zmniejszenie bólu,  poprawia sprawność i ruchomość, rozluźnia mięśnie, oczyszcza organizmu z toksyn, działa przeciwzapalnie.

FONOFOREZA BOROWINOWA

Jest to zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków i borowiny w formie żelu fizjoaktywnego, wspomaga leczenie chorób ścięgien i przyczepów mięśniowych.

KĄPIEL KWASOWĘGLOWA SUCHA (20 MINUT)    

Urządzenie przeznaczone jest do przeprowadzania zabiegów w bezwodniku kwasu węglowego dla osób, które z racji współistniejących schorzeń nie mogą pobierać tzw. mokrej kąpieli kwasowęglowej. Pobieranie „suchych” kąpieli w CO₂ nie wymaga zdejmowania odzieży wierzchniej. Dla osób z dysfunkcją narządów ruchu. Łatwy dostęp do stanowiska zabiegowego sprawia, że kąpiel kwasowęglowa może zastąpić kąpiele „mokre”.

Lecznicze działanie dwutlenku węgla polega na rozszerzeniu naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych. Zabieg powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, uspokaja i relaksuje, łagodzi również objawy miażdżycy kończyn.

KĄPIEL OZONOWA SUCHA (20 MINUT)               

Zabieg polegający na zastosowaniu mieszaniny ozonowo-powietrznej. Ozon i tlen przenikają bezpośrednio przez skórę, poprawiając ukrwienie i odżywienie wszystkich tkanek, zwłaszcza kończyn dolnych, serca oraz mózgu.

Zabieg poprawia krążenie w kończynach dolnych, zwiększa ukrwienie, posiada działanie przeciwzakrzepowe  i przeciwmiażdżycowe, przyśpiesza gojenia ran.

MASAŻ PODWODNY MECHANICZNY (DO 30 MINUT)

Zabieg polegający na wykonywaniu masażu całego ciała lub wybranych partii mocnym strumieniem wody u pacjenta zanurzonego w wannie. Działanie mechaniczne na tkanki powoduje szybsze przemieszczenie się płynów ustrojowych, likwiduje zmęczenie, jest skuteczny w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, nerwicach wegetatywnych, a także w odnowie biologicznej. 

Masaż ma na celu uspokojenie, odprężenie i regenerację, zapewnia także dobre samopoczucie.

KĄPIEL PEREŁKOWA (DO 30 MINUT)       

Kąpiel wykonywana jest w specjalnej wannie, do której doprowadzane jest powietrze. Masowanie zanurzonego ciała odbywa się poprzez wydobywanie z dysz pęcherzyków powietrza dając wyjątkowo przyjemne uczucie. Zabieg jest formą relaksu. Wpływa korzystnie na zmniejszenie stanów depresyjnych. Kąpiel perełkowa powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych, a skóra jest gładsza i jędrniejsza. Zabieg pomaga w zwalczaniu cellulitu. 

KĄPIEL AROMATYCZNA W PUDRACH (DO 30 MINUT)         

Puder naturalny stosuje się do pielęgnacji skóry zmęczonej i wysuszonej, pozbawionej napięcia, elastyczności. Dzięki aromatycznym pudrom kąpiel działa odprężająco,  pielęgnuje skórę, poprawia jej kondycję, działa łagodząco na lekkie rany i podrażnienia skóry.

KĄPIEL W ALGACH  (DO 30 MINUT)

Kąpiel algowa (antycellulitowa) jest wyjątkowo bogata w witaminy, minerały, mikro- i makroelementy. Pobudza mikrokrążenie krwi, detoksykuje, wyszczupla i ujędrnia skórę.

Zabieg ma na celu wygładzenie, rozjaśnienie, oczyszczenie skóry, działa ujędrniająco. Wspomaga usuwanie cellulitu, normalizuje wydzielanie łoju, działa przeciwtrądzikowo, a także przeciwzapalnie.

KĄPIEL W KOZIM MLEKU (DO 30 MINUT)                             

Kozie mleko jest surowcem kosmetycznym, cenionym już w starożytności, doskonale tolerowanym przez skórę. Oferuje m.in. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy: A, D, C, PP, B2, B9, B12 oraz mikroelementy: wapń, fosfor, magnez, cynk i potas. Kąpiel bogata w składniki odżywcze przeznaczona do intensywnej pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Zabieg w kozim mleku zapewnia ukojenie, jędrność skóry oraz długotrwałe odprężenie.

BICZE SZKOCKIE (DO 15 MINUT)               

Zabieg polega na stosowaniu natrysku o zmiennej temperaturze i zróżnicowanym strumieniu wody.

Bicze szkockie pobudzają krążenie, poprawiają przemianę materii, ujędrniają skórę i powodują utratę zbędnych kilogramów. To zabieg skuteczny dla osób z tzw. „pomarańczową skórką” czyli cellulitem.

MASAŻ NA ŁÓŻKU WODNYM AQUAMED (20 MINUT)       

Urządzenie Aquamed pozwala dostosować masaż do indywidualnych potrzeb pacjenta. Można masować całe ciało lub jego część ze zróżnicowaną siłą oraz wybraną temperaturą. Osoba ubrana w lekką odzież, kładzie się na elastycznej macie, przykrywającej podgrzewaną wodę. Strumienie wody sterowane komputerowo masują ciało. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy rozluźnienie mięśni, odprężenie psychiczne oraz złagodzenie bólu.