Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Atrakcje Uzdrowiska i okolicy

PIJALNIA WÓD 

W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu rozciąga się Park Zdrojowy z pijalnią wód, leczniczymi fontannami solankowymi, ścieżką zdrowia i alejkami spacerowymi. 

KARCZMA ZAPIECEK

Karczma Zapiecek zachęca do odwiedzin, kusząc aromatem apetycznych potraw. Utrzymana w regionalnym stylu karczma otwiera swe podwoje dla gości – zarówno tych, którzy od lat znają i cenią jej kuchnię, jak i tych, którzy po raz pierwszy skosztują serwowanych tu specjałów. Zapiecek to miejsce z atmosferą i duszą, do którego chętnie się powraca. W ofercie potrawy przygotowywane według tradycyjnych receptur, a wśród nich smakołyki z rusztu opalanego węglem drzewnym. Kuchnia ma charakter otwarty – goście mogą obserwować, w jaki sposób przyrządza się smakowite dania, co stanowi dodatkową atrakcję tego miejsca. Przyjazny personel Zapiecka troszczy się o podniebienia i dobre samopoczucie gości, służąc pomocą przy wyborze menu. A jest w czym wybierać: w karcie potrawy kuchni polskiej, europejskiej oraz dania regionalne. Bogata oferta kulinarna zaspokoi oczekiwania gości o różnych gustach kulinarnych. Co równie istotne, jest dostosowana do zasobności każdego portfela. Z Zapiecka każdy wychodzi najedzony i w znakomitym nastroju.

Godzina otwarcia:
poniedziałek–piątek, godz. 15.00-22.00
sobota i niedziela, godz. 12.00-22.00

GROTA SOLNA

Kojąca muzyka, a w tle delikatny śpiew ptaków i szum wody, wygodne fotele i dyskretne, sprzyjające relaksowi oświetlenie – solny seans gwarantuje pełne odprężenie. Panujący w grocie mikroklimat działa relaksująco i wspomaga leczenie wielu chorób. Wizytę w Grocie Solnej poleca się osobom pragnącym się odprężyć i uzupełnić poziom jodu w organizmie, jak również tym, które chorują na astmę, nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, niedoczynność tarczycy, łuszczycę, nerwice.

UROKLIWE WNĘTRZE     DOBROCZYNNE DZIAŁANIE     MIKROKLIMAT BOGATY W JOD

LEŚNY PARK NIESPODZIANEK

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Rozciągający się w Beskidzie Śląskim park, to znakomita propozycja dla rodzin, grup zorganizowanych w różnym przedziale wiekowym oraz indywidualnych gości. To także raj dla fotografów, którzy mają tu możliwość fotografowania zwierząt w niemal naturalnych warunkach i z niewielkiej odległości. Ten jedyny w swoim rodzaju ogród zoologiczny pozwala na obcowanie z przyrodą, rozrywką i edukacją wśród naturalnego bukowego starodrzewia.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele przechadzające się swobodnie wśród zwiedzających. W zagrodach z kolei żyją żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki i jenoty. 

Sporo emocji budzi wizyta w sokolarni i sowiarni, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują loty ptaków drapieżnych i sów.

Leśny Park Niespodzianek zapewnia różnorodne formy relaksu i edukacji. Warto pospacerować jedną ze ścieżek, wyposażoną w plansze edukacyjne i poglądowe dotyczące fauny i flory – na jej końcu znajduje się Centrum Przyrodniczo-Leśne z eksponatami i wyposażeniem multimedialnym. Do ulubionych atrakcji najmłodszych gości parku należy bajkowa aleja z ruchomymi ekspozycjami poświęconymi znanym bajkom, a także kolorowy, bogaty w rozmaite urządzenia plac zabaw. Spacerując po rozległym terenie parku, dociera się do wielu miejsc widokowych, oferujących chwilę wytchnienia, wyciszenie i niezapomniane widoki na Beskid Śląski.

Goście parku mogą korzystać bezpłatnie z jego wszystkich atrakcji, a w także z parkingu i toalety.

Więcej na: www.lesnypark.pl

 

MUZEA

MUZEUM USTROŃSKIE IM. JANA JAROCKIEGO, Ustroń, ul. Hutnicza 3

Muzeum Ustrońskie to jedna z całorocznych atrakcji miejscowości. Jego siedzibą jest zabytkowy budynek dawnej huty „Klemens”, działającej w latach 1771–1897. Muzeum prezentuje kilka wystaw tematycznych, poświęconych m.in. historii miasta i okolic, dziejom hutnictwa i kuźnictwa w regionie oraz działalności uzdrowiskowej. Na szczególną uwagę zasługują zbiory etnograficzne, pozwalające przenieść się w czasy naszych przodków. Można tu podziwiać barwne stroje regionalne, sprzęty oraz przedmioty codziennego użytku. 

Najmłodszych gości zainteresuje z pewnością kolekcja zabytkowych zabawek, wśród których znajdują się m.in. 150-letnie misie, lalki i wózki dla lalek, koniki na biegunach. Jest także stara ławka szkolna z wyposażeniem. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku zorganizowano niewielki skansen rolniczy z kuźnią miejską. Muzeum Ustrońskie gromadzi także dzieła miejscowych twórców – malarzy, rzeźbiarzy i koronczarki – ich wyroby rękodzielnicze można kupić na miejscu. Ofertę placówki wzbogacają liczne wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie i imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne codziennie.

Więcej na: www.muzeum.ustron.pl

MUZEUM „ZBIORY MARII SKALICKIEJ”,  Ustroń Brzegi, ul. 3 Maja 68

Maria Skalicka, której imię upamiętnia placówka (będąca oddziałem Muzeum Ustrońskiego), była znaną i cenioną bibliofilką, kolekcjonerką dzieł sztuki i działaczką społeczną. Przedmiotem jej zainteresowań była rodzinna ziemia cieszyńska – jej dzieje, kultura i ludzie związani z tą ziemią. W 1993 r. przekazała na cele muzealne dom, ogród oraz kolekcjonerski dorobek życia. W zbiorach muzeum znalazły się m.in. książki, starodruki, ekslibrisy, grafiki i drzeworyty. W muzeum można także podziwiać stałe wystawy, prezentujące m.in. Ustroń w starej fotografii, żeński strój cieszyński czy kolekcję ręcznie malowanej porcelany. 

Więcej na: www.skalickamuzeum.pl

 

OBIEKTY SAKRALNE

KOŚCIÓŁ KATOLICKI PW. ŚW. ANNY W NIERODZIMIU Ustroń Nierodzim, ul. Zabytkowa 23

Ten najstarszy spośród ustrońskich kościołów i jedyny drewniany obiekt sakralny w mieście został wzniesiony w 1769 r. z fundacji Antoniego Goczałkowskiego. W późniejszych latach był wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na pochodzący z końca XVIII w. ołtarz główny wykonany w stylu późnego baroku, z obrazem św. Anny Samotrzeć (z Maryją i dzieciątkiem Jezus), a także rokokowa ambona. Przy kościele znajduje się otoczony starymi lipami cmentarz.

KOŚCIÓŁ KATOLICKI PW. ŚW. KLEMENSA Ustroń, ul. Daszyńskiego 15

Kościół parafialny pw. św. Klemensa, wzniesiony w 1787 r., to obiekt zbudowany z kamienia i cegły, bez wyraźnych cech stylowych. 

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI PW. APOSTOŁA JAKUBA STARSZEGO Ustroń, ul. Daszyńskiego

Wśród wiekowych lip i brzóz w niewielkiej odległości od głównej ulicy Daszyńskiego wznosi się największy obiekt sakralny w Ustroniu – kościół ewangelicki pw. Apostoła Jakuba Starszego. Świątynia powstała w 1835 r. Wieżę zakończoną strzelistym ostrosłupem dodano w latach 1856–1857.

KOŚCIÓŁ KATOLICKI PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO Ustroń Lipowiec, ul. Lipowska 133

W centrum Ustronia Lipowca znajduje się kościół wraz z plebanią. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstał w latach 1808–1810. Jest to budowla murowana, wzniesiona z kamienia i cegły, nieposiadająca wyraźnych cech stylowych.

KOŚCIÓŁ PW. DOBREGO PASTERZA Ustroń Polana, ul. Polańska 95

KOŚCIÓŁ PW. CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA Ustroń Zawodzie, ul. Sanatoryjna 8

KOŚCIÓŁ PW. NMP KRÓLOWEJ POLSKI Ustroń Hermanice, ul. Dominikańska 14 

 

W OKOLICY

CZANTORIA

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, wznosi się w północnej części tego pasma. Jest to szczyt graniczny między Polską a Czechami, a przy tym najwyższy szczyt czeskiej części Beskidu Śląskiego. Czantorię porastają głównie lasy bukowe i świerkowo-jodłowe, miejscami z udziałem jaworów, jesionów i modrzewi. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych rozciągają się rezerwaty przyrody: po stronie polskiej „Czantoria”, a po stronie czeskiej „Čantoryje”.

Turystyczną atrakcją Czantorii jest krzesełkowa kolej linowa, oddana do użytku w 1967 r., w latach 1991–1994 zmodernizowana, a w 2007 r. wymieniona na czteroosobową. Obecnie jest to najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów, przyciągająca coraz więcej polskich i zagranicznych turystów. Jej dolna stacja znajduje się na wysokości 389 m n.p.m., zaś górna – na 851 m n.p.m. Kilkunastominutowa podróż kończy się na polanie Stokłosicy, z której roztacza się atrakcyjna panorama. Są tam także punkty gastronomiczne, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia. Jeśli ktoś chciałby zdobyć szczyt Wielkiej Czantorii, powinien ruszyć ze Stokłosicy czerwonym szlakiem (około 30 minut).

Więcej na: www.czantoria.net

RÓWNICA

Równica, szczyt o wysokości 885 m n.p.m., wznosi się w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim, między dolinami Wisły i Brennicy. Na wysokości 785 m n.p.m. stoi założone 1927 r. schronisko (z placówką GOPR), nawiązujące formą do tradycyjnej architektury regionalnej. 

Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki. Równica zapewnia liczne rozrywki dla całych rodzin, m.in. całoroczny Extreme Park. Na posiłek lub biesiadę w stylowych wnętrzach i malowniczym otoczeniu zapraszają m.in. Koliba pod Czarcim Kopytkiem oraz Zbójnicka Chata.

STAW KAJAKOWY ul. Hutnicza, Ustroń 

IZBA PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI Istebna Wilcze 340

Izba pamięci Jerzego Kukuczki została urządzona w domu wybitnego polskiego himalaisty. Jerzy Kukuczka, urodził się w Katowicach, lecz w Istebnej spędzał dzieciństwo, a w latach 80. XX w. odkupił stary góralski dom od rodziny. Przyjeżdżał tu wielokrotnie z żoną i synami; tu odpoczywał, pracował nad swymi książkami i planował zdobywanie kolejnych szczytów. W muzeum można oglądać pamiątki po sławnym himalaiście, pochodzące z jego licznych wypraw w najwyższe góry świata. Po izbie oprowadza żona Jerzego Kukuczki, Cecylia (po uzgodnieniu telefonicznym).

Więcej na: www.kukuczka.net

ZABYTKOWA IZBA REGIONALNA JANA KAWULOKA Istebna 824 

Pochodząca z 1863 r. Chata Jana Kawuloka to unikatowy zabytek drewnianego budownictwa wiejskiego. Jan Kawulok, do którego niegdyś należał dom, był zasłużonym dla regionu propagatorem kultury ludowej, twórcą instrumentów ludowych i niezrównanym gawędziarzem. W Izbie Regionalnej, którą opiekuje się dziś jego córka, Zuzanna Kawulok, można podziwiać tradycyjny wystrój dawnej góralskiej chaty, zabytkowe sprzęty oraz unikatowe instrumenty pasterskie, których dźwięki towarzyszą zwiedzaniu, przenosząc w dawno minione czasy. 

Więcej na: www.chatakawuloka.pl

SKOCZNIA NARCIARSKA IM. ADAMA MAŁYSZA Wisła Malinka

Skocznia Narciarska w Wiśle Malince powstała w 1933 r. na terenach Lasów Państwowych. Opiekował się nią Rudolf Kowala z Wisły. Jej pierwszym rekordzistą był zawodnik Śląskiego Klubu Sportowego Mieczysław Kozdruń, który skoczył na odległość 41 m. Pierwotnie skocznia miała drewnianą konstrukcję; w roku 1953 przeprowadzono jej pierwszą modernizację, a w kolejnym roku rozegrano na niej Mistrzostwa Polski, Puchar Beskidów i Mistrzostwa Województwa Śląskiego. Na przełomie lat 60. i 70. skocznię poddano gruntownej modernizacji pod kierownictwem inż. Jerzego Muniaka. Zbudowano wówczas wieżę sędziowską, a rozbieg wykonano ze stali. Punkt konstrukcyjny unowocześnionego obiektu wynosił 105 m. Po zakończeniu rozbudowy przeprowadzono wiele konkursów w międzynarodowej obsadzie, a wśród rekordzistów obiektu znaleźli się m.in.: Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek, Władysław Tajner, Zdzisław Hryniewiecki. Jako pierwszy granicę 100 m przekroczył Janusz Malik.

23 lutego 2001 r. na „starej Malince” odbyły się ostatnie zawody – Mistrzostwa Polski Seniorów. Ostatni rekord na tej skoczni ustanowił wówczas, skokiem na 112,5 m, Wojciech Skupień.

28 października 2003 r. na rynku w Wiśle odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod rozbudowę skoczni. W uroczystości wziął udział prezydent Aleksander Kwaśniewski. Oryginał dokumentu w ozdobnej tulei wmurowano jako kamień węgielny wraz z rozpoczęciem robót budowlanych w 2004 r. 27 września 2008 r. nastąpiła uroczystość otwarcia skoczni narciarskiej w Wiśle Malince i nadanie jej imienia Adama Małysza. 

WIEŻA WIDOKOWA NA BARANIEJ GÓRZE

Barania Góra (1220 m n.p.m.), jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc Beskidu Śląskiego, słynie nie tylko z tego, że na jej zboczach ma źródła królowa polskich rzek. To także jeden z najatrakcyjniejszych punktów widokowych w całym paśmie. Na szczycie baraniej Góry wznosi się drewniana, ogólnodostępna (bezpłatnie) wieża widokowa o wysokości ponad 15 m, należąca do Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach. Z wieży można podziwiać Stożek Wielki, Cieślar, Wielką Czantorię, Równicę, Skrzyczne, Babią Górę, a przy ładnej pogodzie nawet Tatry. Na wieży jednorazowo może przebywać 20 osób.

ZAMEK PREZYDENTA RP – NARODOWY ZESPÓŁ ZABYTKOWY

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle Czarnym na stoku Zadniego Gronia powstała w latach 1929–1931 według projektu wybitnego architekta i konserwatora Adolfa Szyszko-Bohusza. Obiekt był darem ludu śląskiego dla głowy państwa, Ignacego Mościckiego oraz jego następców. Oprócz właściwiej rezydencji w skład założenia wchodzi Zamek Dolny, pełniący pierwotnie funkcję gospodarczą (dziś mieści hotel i restaurację) oraz drewniana kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej, zbudowana w 1909 r. z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga, w pobliżu stojącego tu niegdyś drewnianego zameczku myśliwskiego. Wnętrze kaplicy można obejrzeć tylko podczas nabożeństwa w wyznaczonych dniach, tj. w niedziele i dni świąteczne.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do zamku 21 stycznia 1931 r. i od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. Podczas okupacji hitlerowskiej Zamek pełnił funkcję ośrodka dla oficerów i urzędników III Rzeszy, w 1945 r. znów stał się rezydencją głowy państwa polskiego, a w 1952 r., po zniesieniu urzędu Prezydenta, przejął go Urząd Rady Ministrów. W 1981 r. obiekt przekazano górnikom z KWK im. XXX-lecia PRL (obecnie KWK „Pniówek”) z Pawłowic Śląskich. W 1994 r. Zamek został wpisany do rejestru zabytków. W latach 90. prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął starania o przywrócenie mu pierwotnej, historycznej funkcji. Przeprowadzono remont, a uroczyste otwarcie nastąpiło w 2005 r. Rezydencję można zwiedzać w zorganizowanych grupach.

Więcej: www.zamekwisla.pl

 

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Malownicze położenie, walory krajobrazowe i uzdrowiskowe oraz zaplecze rekreacyjno-sportowe Ustronia sprawiają, że jest to wymarzone miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Nie zawiodą się miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego, w okolicy wytyczono bowiem wiele górskich szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych i tras rowerowych. Dobre warunki znajdą tu także zwolennicy biegów górskich, lotniarstwa, wędkarstwa, kąpieli wodnych oraz wszelkich gier sportowych. Trasy spacerowe w terenie oznakowane są kwadratem o wymiarach 10 x 10 cm, przeciętym przekątną dzielącą go na dwa trójkąty, przy czym dolny trójkąt może mieć różną barwę (czerwoną, zieloną, żółtą, itp.), górny natomiast jest zawsze biały. Wszystkie trasy rozpoczynają się na rynku w Ustroniu, co bynajmniej nie oznacza, że właśnie tam należy rozpocząć wędrówkę.

SZLAK ŹRÓDLANY

Oznakowany kolorem czerwonym; długość trasy ok. 8 km; czas przejścia ok. 3 godz. 15 min. Na trasie w dolinie Gościradowca znajduje się Źródło Żelaziste odkryte w 1883 r. oraz Źródło Karola z dobrą wodą.

SZLAK SANATORYJNY

Oznakowany kolorem żółtym; długość trasy ok. 4 km; czas przejścia ok. 1,5 godz. Na trasie można zobaczyć ciekawe obiekty architektury współczesnej dzielnicy Ustronia Zawodzia. Szlak prowadzi do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie można zobaczyć m.in. stację ptaków drapieżnych oraz łowną i chronioną zwierzynę europejską.

SZLAK NADWIŚLANY

Oznakowany kolorem zielonym i czerwonym; długość trasy ok. 7 km; czas przejścia ok. 3 godz. Trasa przebiega nad Wisłą, z dala od ruchu miejskiego. Można nią również dotrzeć do do Źródła Karola.

SZLAK JELENICZKA

Oznakowany kolorem niebieski; długość trasy ok. 5,5 km; czas przejścia ok. 2 godz. Szlak wiedzie na pole biwakowe pod Małą Czantorią. Na turystów czeka tam m.in. zadaszona altana i krąg na ognisko. Obok znajduje się kiosk spożywczy, w którym można kupić kiełbaski.

SZLAK LEŚNY

Oznakowany kolorem niebieskim i żółtym; długość trasy ok. 8 km; czas przejścia ok. 3,5 godz. Trasę można pokonać od pola biwakowego pod Małą Czantorią, gdzie dociera droga dojazdowa. Omawianą trasą można dojść do czarnego szlaku turystycznego na Tuł i Małą Czantorię.

SZLAK MIEJSKI

Oznakowany kolorem brązowym; długość trasy ok. 3 km; czas przejścia ok. 1 godz. + 45 minut na zwiedzanie Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa.

SZLAK ZABYTKOWY

Oznakowany kolorem niebieskim; długość trasy ok. 4 km, czas przejścia ok. 2 godz. Trasa obfituje w ciekawe obiekty i zabytki kultury materialnej.

SZLAK DO JASZOWCA

Oznakowany kolorem czarnym; długość trasy ok. 9 km, czas przejścia ok. 3,5 godz. Trasa prowadzi m.in. przez Ustroń Jaszowiec, dzielnicę wybudowaną z inicjatywy władz ówczesnego województwa katowickiego, gen. Jerzego Ziętka i Edwarda Gierka.

SZLAK WIDOKOWY

Oznakowany kolorem czerwonym; długość trasy ok. 9,5 km; czas przejścia ok. 4 godz. Atrakcyjna widokowo trasa, ale wymaga solidniejszego sportowego obuwia.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNA SKALICA

Długość ok. 4 km; czas przejścia ok. 2 godz. Ścieżka rozpoczyna się przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu. Na trasie rozmieszczono tablice poglądowe dotyczące flory i fauny lasów Beskidu Śląskiego.