Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

ZDROWY SZPITAL!

- Uzdrowiska nie są dziś placówkami, które leczą ludzi za pomocą wody i świeżego powietrza. Jesteśmy nowoczesnymi  szpitalami świadczącymi usługi rehabilitacyjne na najwyższym poziomie. Dzięki nam pacjenci dwa razy szybciej wracają do zdrowia – podkreślał dziś w Katowicach prezes Uzdrowiska Ustroń Bartosz Sadowski.  Wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeuszem Jędrzejczykiem, wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandrą Skowronek oraz prof. Marianem Zembalą, szefem Śląskiego Centrum Chorób Serca, prezes Uzdrowiska uczestniczył w dyskusji o kondycji polskich szpitali zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uczestnicy spotkania nie mieli wątpliwości, że zdrowy szpital, to taki, który świadczy coraz lepsze usługi i który ma stabilną sytuację finansową. Sporo uwagi poświęcono podczas spotkania kwestiom przekształceń szpitali oraz problemowi zbyt dużego zakresu usług świadczonych przez nie.  Uzdrowisko Ustroń, zdaniem prezesa Bartosza Sadowskiego jest przykładem na to, że warto prywatyzować polskie szpitale. – W ciągu 3 lat po prywatyzacji zainwestowaliśmy w nasz szpital około 60 mln złotych. Wciąż rozwijamy bazę świadczonych przez nas usług oraz podnosimy standard bazy hotelowo-noclegowej – poinformował prezes Uzdrowiska Ustroń.  Dodał, że nowoczesne uzdrowiska pełnią dziś kluczową rolę w procesie leczenia pacjentów. – Kończymy to, co w szpitalu zrobili lekarze. Pomagamy naszym pacjentom szybko wrócić do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Widać to na przykładzie realizowanej przez nasz uzdrowisko rehabilitacji kardiologicznej – dodał Sadowski.

Uzdrowisko Ustroń jest jednym z pierwszych w Polsce, które wraz z Polsko-Amerykańskimi Klinikami Serca wprowadziło kompleksowe świadczenie usług pacjentom z zawałem. Tuż po operacjach wykonanych w klinikach PAKS chorzy od razu trafiają do Uzdrowiska, gdzie przechodzą rehabilitację kardiologiczną. – Jeżeli kiedykolwiek miałbym dostać zawał serca, to chciałbym, by to się stało na Śląsku. Mamy tu bardzo dobrą opiekę kardiologiczną,  jedną z najlepszych i najefektywniejszych w Europie – podkreślał prezes Uzdrowiska Ustroń. O skali zapotrzebowania na rehabilitację kardiologiczną  świadczą dane Uzdrowiska Ustroń. W  2012 roku z rehabilitacji kardiologicznej w Uzdrowisku korzystało  90 pacjentów miesięcznie, rok później już około 230 osób a teraz ponad 300. Potrzeby i potencjał obrazuje prosty przykład: gdyby wszyscy pacjenci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca trafiali zgodnie ze wskazaniami medycznymi na wczesną rehabilitację  kardiologiczną, to Uzdrowisko Ustroń musiałoby przyjmować  2700 pacjentów miesięcznie wyłącznie na rehabilitację kardiologiczną. 

Podczas panelu zatytułowanego: Zdrowy szpital, czyli jaki? Sporo uwagi poświęcono przekształcaniu szpitali w spółki.  Szpital Wojewódzki w Opolu jest jednym z tych, które w najbliższym czasie czeka  taki proces. Jeszcze do niedawna dyrektor placówki Renata Ruman-Dzido wykluczała przekształcenie swojej placówki z SPOZ w NZOZ. Dziś ten proces realizuje. – Robię to, po to, by jeszcze lepiej przygotować się na coraz większą konkurencję na rynku. Przekształcenie szpitala w spółkę otwiera dla niego nowe możliwości rozwoju  - dodała. 

Zwolennikiem przekształceń szpitali, w tym ich prywatyzacji jest dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca,  prof. Marian Zembala. Znany kardiochirurg apelował przy tym o rozsądek. – Zanim coś zrobimy przyjrzyjmy się jak z tym problemem poradzono sobie w innych krajach,  w tym w sąsiadujących z nami Czechach i w Słowacji -  podkreślał prof. Zembala. Jego zdaniem bierność w zakresie przekształceń i prywatyzacji szpitali może dla wszystkich źle się skończyć. Ale nie należy, jego zdaniem, popadać z jednej skrajności w drugą. – Jeżeli inwestor prywatny chce budować szpital, czy też przychodnię, to musi liczyć się z tym, jakie są oczekiwania w tym zakresie państwa. Oczywiście może realizować swoją wizję, ale wtedy bez prawa dostępu do środków publicznych na leczenie – wyjaśniał profesor Marian Zembala.

Uzdrowisko Ustroń jest jednym z partnerów Europejskiego Kongresu Gospodarczego.