Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Konkurs fotograficzny „Ustrońskie piramidy” rozstrzygnięty!

Wojciech Radwański zwycięzcą konkursu fotograficznego „Ustrońskie piramidy”. Jego fotografia prezentująca Zawodzie o wschodzie słońca wybrana została przez jury najlepszym zdjęciem. Drugie i trzecie miejsce zajęli ex aequo Szymon Pindor oraz Marcin Sanetra, zdobywając taką samą liczbę punktów. Przyznano także 9 wyróżnień. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć na wystawie, która zostanie zaprezentowana w holu głównym Sanatorium Równica.

W jury konkursu zasiedli: Bartosz Sadowski – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, Aleksandra Zawodzińska – Dyrektor ds. Marketingu, Dariusz Gierdal – artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem i fotografią, który prowadzi również pracownię arteterapii w Uzdrowisku Ustroń, Przemysław Lose – redaktor naczelny portalu ox.pl oraz Andrzej Drobik – dziennikarz Dziennika Zachodniego.

Nagrodzone główną nagrodą zdjęcie Wojciecha Radwańskiego wysoko ocenił redaktor naczelny portalu ox.pl – Przemysław Lose.

Jak podkreśla – fotografia ta ukazuje piękno miejsca w jego naturalnym otoczeniu. Wyłaniające się zza horyzontu słońce sprawia, że w człowieku budzą się pozytywne konotacje związane z obiektami i samym miejscem – dodał juror konkursu i redaktor naczelny portalu ox.pl.

Zdjęcie Marcina Sanetry zdobyło uznanie jurora Dariusza Gierdala za rytmiczną kompozycję. Warto dobrze mu się przyjrzeć, by zauważyć scenkę rodzajową – kobietę na balkonie. Zdjęcie przypomina mi lata 70., czyli czasy kiedy powstały piramidy – dodaje Dariusz Gierdal.

Ogromne zainteresowanie jakim cieszył się konkurs fotograficzny „Ustrońskie piramidy” to dla nas powód do dumy – podkreśla prezes Uzdrowiska Ustroń Bartosz Sadowski – tym bardziej, że zdjęcia zrobili i przysłali do nas ludzie w różnym wieku, także bardzo młodzi. Mam nadzieję, że dwanaście wybranych przez jury zdjęć pozwoli wszystkim, którzy będą mogli zobaczyć wystawę na nowo docenić piramidy i ich urok – dodał prezes Sadowski.

Wybór, tych dwunastu najlepszych fotografii spośród tak wielu świetnych prac, był bardzo trudny – mówi Aleksandra Zawodzińska, Dyr. ds. Marketingu – zaskoczył nas nie tylko ich wysoki poziom, ale przede wszystkim różnorodność spojrzeń i perspektyw uczestników konkursu. Udało im się pokazać jak wiele „twarzy” mogą mieć ustrońskie piramidy. Najbardziej jednak cieszy mnie to, że piramidy – kiedyś duma miasta – zyskały dzięki tym fotografiom drugie życie.

Ustrońskie piramidy są dziełem zespołu architektów w składzie: Aleksander Franta, Henryk Buszko i Tomasz Szewczyk. Z 28 zaprojektowanych zrealizowano 15. Dziś przez jednych nazywane są cudem architektury, przez mieszkańców Ustronia – trójkątami, wpisane do herbu miasta obowiązującego w latach 1977-2009. Niektóre mogą być wizytówką miasta. O intrygujących nazwach. Z pewnością – ustrońskie piramidy są widoczne już z daleka na zboczu Równicy.

Z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia Równicy (24 listopada otwarto I Oddział Kardiologiczny) oraz przyszłorocznego 50-lecia nadania miastu statusu uzdrowiska, zachęcamy do poznania i odkrycia na nowo historii dzielnicy Zawodzie, a w szczególności charakterystycznych piramid.

Patronat nad konkursem objęły: Dziennik Zachodni i portal śląska cieszyńskiego ox.pl.