Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Uroczyste otwarcie basenów solankowych

Kompleks basenów solankowych w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia oficjalnie otwarty po zakończonej modernizacji. Uroczystość odbyła się w miniony piątek (21 kwietnia 2017 r.) w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia. Z nowoczesnego obiektu korzystają już goście i kuracjusze Uzdrowiska Ustroń, a także mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Ustronia. 

Modernizacja basenów solankowych wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz remontem i wzmocnieniem dachu hali basenowej w budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia kosztowała prawie 10 mln zł. 

Oficjalne przecięcie wstęgi

W ubiegłym roku otwieraliśmy kuchnię na miarę XXI wieku, dzisiaj otwieramy basen na miarę XXI wieku. I to nie koniec naszych inwestycji, naszego rozwoju - mówił podczas otwarcia Bartosz Sadowski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń.

Po pół roku intensywnych prac modernizacyjnych Uzdrowisko Ustroń może się poszczycić nowoczesnymi basenami solankowymi. To niezwykle popularny i ceniony przez gości kompleks. 

Inwestycja polegała na kompleksowej modernizacji hali basenowej (znajdują się tu 4 baseny – 2 duże i 2 mniejsze), strefy szatni oraz technologii basenowej wraz z atrakcjami. Modernizacja dotyczyła również podbasenia, czyli tej części która na co dzień nie jest widoczna dla gości. Tam zainstalowana została najnowocześniejsza technologia basenowa.  Dodatkowo przeprowadzono również termomodernizację budynku (wymieniono okna oraz wyremontowano strop) Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia.

Efekty modernizacji są widoczne już po przekroczeniu progu strefy basenów. Pierwsza zmiana to nowa aranżacja pomieszczeń – przebudowane zostały szatnie znajdujące się przy basenach. Skorzystają z tego także osoby niepełnosprawne, które będą miały łatwiejszy dostęp do basenów. Wszyscy goście Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, nie tylko kuracjusze, już wkrótce będą mieli do dyspozycji nowy system kontroli dostępu. 

Baseny solankowe w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia to podstawa zabiegów z kinezyterapii. Osoby, które znały już ustrońskie baseny solankowe, teraz skorzystają z dodatkowych atrakcji – kąpieli wirowych i perełkowych oraz hydromasaży. W obrębie basenu znajduje się również minitężnia solankowa zasilana solanką o stężeniu 5-9% (tutaj odbywają się inhalacje). 

Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym kompleks basenowy zostanie połączony ze strefą saun (strefę tworzą sauna ziołowa, parowa, sucha oraz infrared) oraz z komorą kriogeniczną (temperatura -130 stopni C). W obrębie kriokomory także przygotowano nowe szatnie oraz strefy higieniczne. 

Dodatkowo na powierzchni ponad 200 m2 powstaje nowoczesna strefa fitness ze strefą cardio, strefą treningu funkcjonalnego oraz strefą wolnych ciężarów. W połączeniu z bazą zabiegową Medical & Spa Prestige Club powstanie kompleks, dzięki któremu Uzdrowisko Ustroń będzie w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających gości i pacjentów. Miłośnicy aktywnego trybu życia mogą się spodziewać urozmaiconej i bardzo atrakcyjnej oferty zajęć sportowych. 

Baseny w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia wypełnione są solanką o stężeniu 4%. Solanka, która wydobywana jest w Ustroniu z dwóch odwiertów U3 i U3A, jest 11-procentową wodą chlorkowo-sodowo-wapniową, żelazistą, jodkową, fluorkową, co oznacza, że zawiera ona wysokie stężenie chlorku sodu (średnio 95,3 g/dm3) oraz wapnia (średnio 10,5 g/dm3), żelaza (średnio  26,1 mg/dm3), jodu (średnio 15,5 mg/dm3 ) i fluoru (średnio 2,8 mg/dm3). Dzięki temu stężeniu ustrońska solanka zaliczana jest do wód o działaniu terapeutycznym. 

Każdego roku w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia realizowanych jest 94 tysiące zabiegów gimnastyka w basenie solankowym Dodatkowo z tzw. wejść komercyjnych korzysta 55 tysięcy osób. 

Baseny solankowe oficjalnie otwarto 27 kwietnia 1995 r. Przecięcia wstęgi dokonali wówczas: dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej Wojciech Guglas oraz przewodniczący Rady Miasta Ustronia Franciszek Korcz. 

Basen solankowy w liczbach:

 • kubatura hali basenowej: 6300 m3
 • wymiary plaży basenowej: 684 m2
 • łączna powierzchnia lustra wody: 258 m2
 • 322 tys. litrów wody
 • stężenie solanki: 3-4%

Modernizacja kompleksu basenów solankowych w liczbach:

 • 520 m2 mozaiki w basenach
 • 120 m3 betonu
 • 1200 m2 płyt gipsowo-kartonowych
 • 23 km kabli i przewodów elektrycznych
 • 2300 m2 płytek gresowych
 • 3 tony farby
 • 12 ton kleju do płytek
 • 420 m2 powierzchni stolarki okiennej i drzwiowej
 • 18 pomp dla technologii uzdatniania wody
 • 70 dysz dennych do filtracji wody
 • 76 dysz do masażu
 • 5 masaży bocznych
 • masaż Tajfun Jet

Otwarcie basenów solankowych uświetnił niezwykły pokaz akrobatyczny Anny Filipowskiej. Goście mogli zobaczyć zarówno nowoczesny basen solankowy, jak i centrum zabiegowe Medical & SPA Prestige Club.