Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego!

W sobotę (18 czerwca 2016 r.) na ustrońskim Rynku uroczyście zainaugurowano kolejny Sezon Uzdrowiskowy. Imprezy związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się już w piątkowe popołudnie i trwały aż do niedzieli. Tegoroczne rozpoczęcie Sezonu Uzdrowiskowego dla Uzdrowiska Ustroń jest wyjątkowe. Tym wydarzeniem otwieramy obchody 30-lecia Równicy. Nie mogło więc zabraknąć urodzinowego tortu dla gości i mieszkańców Ustronia. 

Już w piątek na Rynku zainstalowaliśmy okolicznościową wystawę poświęconą Sanatorium Równica. Można oglądać archiwalne zdjęcia dokumentujące budowę sanatorium oraz współczesne fotografie tego obiektu - także z lotu ptaka. Zachęcamy do zapoznania się z unikatową historią tego miejsca oraz pięknymi zdjęciami.

Piątkowe popołudnie i wieczór upłynęły muzycznie. W Amfiteatrze zagrali: Patrycja Habdas, Radek Stojda, Kamila Kiecoń i Patryk Demkowski. Gwiazdami wieczoru były zespoły Besides oraz LemON. 

W sobotę na Rynku w Ustroniu stanęły trzy namioty, w których działały Mobilne Kliniki Uzdrowiska Ustroń i American Heart of Poland. Mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzem kardiologiem, dietetykiem i diabetologiem oraz przeprowadzić trening z kontrolą tętna i zbadać poziom cukru.

Kulminacyjnym punktem był Korowód, który wyruszył z Sanatorium Równica na Rynek. Wzięli w nim udział kuracjusze i pracownicy sanatoriów. Reprezentacja Uzdrowiska Ustroń była liczna i kolorowa. Naszym charakterystycznym znakiem były balony z logo 30-lecia Równicy oraz niebieskie koszulki.

Uroczystego otwarcia Sezonu Uzdrowiskowego 2016 na Rynku dokonali Burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec oraz Wiceprezes Zarządy Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A. - Adam Rybicki. Z okazji 30-lecia Równicy zaprosiliśmy gości i mieszkańców miasta na słodki poczęstunek. Niezwykle widowiskowy i wyjątkowo smaczny tort w kształcie Sanatorium Równica pokrojony został na blisko 500 porcji. Do jego wykonania wykorzystano m.in. 8 kg cukru, 8 kg mąki i 150 jaj oraz owoce i śmietanę. Dzień zakończył występ kabaretu Chatelet oraz koncert Andrzeja Cierniewskiego.

W niedzielę już przed południem zaprosiliśmy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach sportowych przygotowanych przez Uzdrowisko Ustroń. O godzinie 11.00 na Rynku odbyły się zajęcia Body Shape, później – zajęcia Zumby, a na zakońćzenie wszyscy chętni będą mogli poznać tajniki prawidłowej techniki Nordic Walking. Po krótkim szkoleniu instruktor zabrał uczestników szkolenia na wspólny spacer. 

Dodatkowe atrakcje z okazji 30-lecia Równicy

Lipiec-wrzesień – konkurs fotograficzny „Ustrońskie piramidy”. Szczegółowe informacje i regulamin wkrótce na stronie www.uzdrowisko-ustron.pl

Czerwiec-grudzień – Akcja „Świętujmy Razem”. Pary małżeństwie świętujące w tym roku 30-lecie ślubu oraz wszyscy 30-latkowie – rówieśnicy Równicy będą mogli skorzystać z atrakcyjnych rabatów na zabiegi w Medical & SPA Prestige Club oraz w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia. 

30-lecie Równicy

W latach 60. XX wieku zrodziła się jedna z najważniejszych dla Ustronia idei. Dzięki podejmowanym wówczas decyzjom miasto zyskało nową dzielnicę i nową rolę. Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach przyjęła plan rozbudowy Ustronia. Dzięki niemu miasto miało się stać w ciągu dekady jednym z najważniejszych uzdrowisk. Generał Jerzy Ziętek realizację tego planu powierzył architektom Aleksandrowi Francie i Henrykowi Buszko. Wspólnie z Tadeuszem Szewczykiem zaprojektowali dzielnicę Zawodzie. 

Plan przewidywał wybudowanie zespołu uzdrowiskowego składającego się z sanatorium, 26 domów leczniczo-rehabilitacyjnych, zakładu przyrodoleczniczego, domu zdrojowego i obiektów gastronomicznych. Budynek Równicy kształtem przypomina statek z wyraźnie wyodrębnionym mostkiem. 

Wznoszenie głównego budynku sanatoryjnego rozpoczęto w drugiej połowie 1968 r. Budowę zespołu uzdrowiskowego finansowano z różnych źródeł: Sanatorium i Zakład Przyrodoleczniczy powstawały dzięki środkom z górnictwa i budżetu województwa, a domy leczniczo-rehabilitacyjne sponsorowali przyszli użytkownicy, czyli zakłady pracy. 

Obowiązujący od lipca 1975 r. nowy podział administracyjny kraju i dający o sobie znać kryzys gospodarczy spowolniły prace. Były to pierwsze zapowiedzi mającego nastąpić za kilka lat paraliżu inwestycyjnego. Dopiero druga połowa lat osiemdziesiątych przyniosła przyspieszenie prac budowlanych. 24 listopada 1986 roku nastąpiło uruchomienie I Oddziału Kardiologicznego Szpitala Uzdrowiskowego na Zawodziu. W kolejnych miesiącach uruchamiano kolejne oddziały – II Oddział Kardiologiczny, III Oddział Reumatologiczny, IV i VI Oddział Chorób Dróg Oddechowych.

Źródło: Monografia Ustronia

Powołanie Stowarzyszenia „Projekt Zawodzie”

W jubileuszowym dla Sanatorium Równica roku oraz na rok przed innym ważnym dla miasta i Uzdrowiska jubileuszem (Miasto Ustroń zostało uznane za uzdrowisko Zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lipca 1967 r.) Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń planuje powołać Stowarzyszenie Projekt Zawodzie. Do współpracy zaprosiliśmy mieszkańca Ustronia – Mateusza Bielesza – który kilka tygodni temu zwrócił się do nas o wsparcie wydania książki i przygotowania filmu poświęconym Zawodziu. 

– Zawsze się interesowałem historią Ustronia, a szczególnie Zawodzia. To temat, który trzeba opisać, tym bardziej że dotąd nie poświęcono mu szczególnej uwagi, na jaką moim zdaniem zasługuje – mówi Mateusz Bielesz. 

– Nawiązaliśmy kontakt z Mateuszem Bieleszem, ponieważ nam także zależy na ocaleniu i opisaniu historii miejsca, którego jesteśmy częścią – mówi Aleksandra Zawodzińska, Dyrektor ds. marketingu Uzdrowiska Ustroń. 

A po kolejnych spotkaniach i rozmowach szybko zaczęły się rodzić nowe pomysły. Najważniejszy to połączyć osoby, instytucje oraz organizacje, aby zintensyfikować działania mające na celu promocję Ustronia i dzielnicy. Tak powstał plan pod nazwą PROJEKT ZAWODZIE. 

Celem Stowarzyszenia będzie działalność skupiona na rozwoju i promocji Ustronia pod kątem jego historii i tradycji uzdrowiskowej, kultury, architektury oraz zdrowia, ponieważ te elementy szczególnie wyróżniają miasto. Dzięki tej inicjatywie chcemy zaktywizować oraz zintegrować mieszkańców Ustronia, a także przyciągnąć na Zawodzie turystów i kuracjuszy nie tylko tych korzystających z zabiegów rehabilitacyjnych. 

W planie są nie tylko film o architekturze Zawodzia i wydawnictwo, którego tematem będzie Ustroń jako miejscowość uzdrowiskowo-wczasowa PRL-u, ale także ekspozycja muzealna oraz ścieżka edukacyjno-spacerowa poświęcona historii uzdrowiska.

Zapraszamy do obejrzenia albumu zdjęć z tego wydarzenia>>>