Uzdrowisko Ustroń Infolinia +48 33 854 54 54 Rezerwacja Online MTA Uzdrowisko Ustroń na Facebook
Wersja angielskaWersja niemiecka

Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Przedstawiciele niemal wszystkich środowisk związanych z ochroną zdrowia, blisko 60 sesji z udziałem 250 prelegentów - w tym członków Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A., burzliwe dyskusje, spotkania branżowe, wydarzenia towarzyszące i dzień otwarty pod hasłem "Medycyna jest dla ludzi" - za nami zorganizowany w Katowicach Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress). Przez trzy dni rozmawiano o największych wyzwaniach stojących przed służbą zdrowia. Uzdrowisko Ustroń aktywnie uczestniczyło w tym wydarzeniu. Prezes Bartosz Sadowski oraz Wiceprezes Piotr Ciepał wzięli udział w panelach dyskusyjnych. Nasze stoisko oraz stoisko Polsko-Amerykańskich Klinik Serca było natomiast licznie odwiedzane przez gości Kongresu. 

Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbył się w Katowicach w dniach 18-20 lutego 2016 r. 

Gośćmi Kongresu Wyzwań Zdrowotnych byli, m.in. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP.

W pierwszych dwóch dniach Kongresu uczestniczyło ponad 2 tysiące osób. Podczas paneli zorganizowanych w wielu salach Międzynarodowego Centrum Kongresowego wzięli udział politycy, lekarze, przedstawiciele środowiska uniwersyteckiego, samorządowcy, przedstawiciele podmiotów związanych z branżą medyczną oraz farmaceutyczną, a także organizacji skupiających pracodawców oraz pacjentów.

Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A. - Piotr Ciepał wziął udział w sesji pt. Zarządzanie szpitalami - kilka poważnych wyzwań. W dyskusji uczestniczyli także: Maciej Kowalczyk - Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Małgorzata Majer - Prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej oraz Prezes Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Specjalistycznego Szpitala w Brzezinach, Marcin Michalski - Dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych Banku Gospodarstwa Krajowego, Grzegorz Stachacz - Ekspert z Fundacji im. Lesława A. Pagi oraz Marek Wójcik - Wiceminister Administracji i Cyfryzacji w latach 2014-2015. Uczestnicy dyskusji spróbowali odpowiedzieć na pytanie czy można zarządzać szpitalem bez popadania w długi. 

W szpitalu można być albo rzeźnikiem albo chirurgiem - mówił Wiceprezes Piotr Ciepał - odnosząc się do sprawy cięcia kosztów. Podczas dyskusji wyjaśnił, że restrukturyzował dwa szpitale i z jego doświadczeń wynika, że wiele rezerw tkwiło w restrukturyzowanych placówkach. Ich wykorzystanie to kwestia sposobu działania. 

Nawiązał również do wypowiedzi przedstawicieli szpitali o tym, że system ochrony zdrowia charakteryzują permanentne i zaskakujące zmiany. Nieprzewidywalność jest wszędzie, w innych branżach także. Jedyne pewne jest to, że będzie zmiana. Myślenie strategiczne polega na tym, by te zmiany antycypować i być przygotowanym na różne scenariusze - ripostował Piotr Ciepał.

Szczegółowa relacja z tej sesji dostępna jest na portalu rynekzdrowia.pl>>>

W pierwszym dniu Kongresu odbyła się również dyskusja pod hasłem Biznes i medycyna, w której uczestniczył Bartosz Sadowski - Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A. Zysk placówki medycznej to zysk również dla pacjentów - mówił Prezes Bartosz Sadowski - powołując się na liczby. Po prywatyzacji Uzdrowiska Ustroń zainwestowano w firmę 126 milionów złotych - dodał. I podkreślił, że żaden państwowy podmiot nie jest w stanie zainwestować w swoją infrastrukturę takich pieniędzy, jakie może prywatny. 

W dyskusji wzięli udział: Marek Balicki - Minister Zdrowia w latach: 2003 i 2004-2005, Jan Duława - Prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Dominik Krupa - Ekspert z Fundacji im. Lesława A. Pagi, Krzysztof Kurek - członek zarządu ds. medycznych LUX MED, Adam H. Pustelnik - Prezes zarządu AhProfit oraz Mariusz Stasiołek - Sekretarz Naukowy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. 

Więcej o tez emocjonującej dyskusji można przeczytać na portalu rynekzdrowia.pl>>>

Relacja z pierwszego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych ukazała się również w głównym wydaniu Aktualności TVP Katowice>>>

Głównym przesłaniem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych było spojrzenie w przyszłość - identyfikowanie oraz omówienie priorytetowych wyzwań zdrowotnych w perspektywie lat 2016-2036. Uczestnicy Kongresu oceniali obecny stan systemów zdrowia w Polsce i innych krajach. Padło także wiele bardzo ważnych zapowiedzi i deklaracji, m.in. polityków odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną w naszym kraju.

Debaty ekspertów dotyczyły również kluczowych zagadnień w kilkunastu dziedzinach medycyny, m.in.: kardiologii, kardiochirurgii, onkologii, neurologii, diabetologii, chorób płuc, ortopedii i traumatologii, chorób wewnętrznych, reumatologii, ginekologii i położnictwa, geriatrii.

Ostatni dzień Kongresu, sobota, był Dniem Otwartym, który odbył się pod hasłem Medycyna jest dla ludzi. W tym dniu zorganizowano prelekcje dla mieszkańców Śląska, które prowadzili specjaliści z wielu dziedzinach medycyny. Nie zabrakło części poświęconej promocji zdrowego stylu życia - można było spróbować i nauczyć się przygotowywać zdrowe posiłki (pokazy prowadziła Fundacja Iskierka), poznać prawidłową technikę Nordic Walking, porozmawiać ze sportowcami o pływaniu, bieganiu i wioślarstwie, a także skorzystać z badań i konsultacji lekarskich. Zaprezentowano także film "Bogowie", a przed jego projekcją odbyło się spotkanie z profesorem Marianem Zembalą, jednym z bohaterów filmu.

Kilkaset osób skorzystało z badań i konsultacji na stoisku Uzdrowiska Ustroń i Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 

Można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, wykonać badanie EKG oraz skonsultować wyniki z lekarzem kardiologiem. Dużą popularnością cieszyły się także konsultacje z fizjoterapeutką. Osoby odwiedzające nasze stoisko pytały o pobyty rehabilitacyjne oraz regeneracyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta zabiegów Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia oraz luksusowej bazy Medical&Spa Prestige Club. 

      

Katowice, luty 2016 r.